Eesti diakoonia töö üldeesmärgiks on perede ja laste heaolu suurendamine ning elukvaliteedi tõstmine.
Meie juurde võivad tulla ilma suunamiseta, inimesed üle Eesti.
Perenõustamine
Perenõustamine – vestluse vormis vanemlike oskuste edendamine, vanem-laps suhte toetamine, laste positiivse minapildi ja käitumise toetamine, perekonna terve funktsioneerimise toetamine, toimetuleku- ja/või psühhiaatriliste probleemidega pereliikmete toetamine, perekonna toetamine igapäevaelu- ja/või arenguliste kriisidega toimetulekul, leinaprotsessi edendamine, põlvkondade vaheliste suhete toetamine.
Paarinõustamine on üks lähenemine, vestlus on abiks paari vahel ühise keele leidmisel, konfliktide lahendamisel ning lähedussuhetes raskuste ületamisel.
Kasutatakse erinevaid pere- ja paariterapeutilisi lähenemisi ning vahendeid.
Hingehoid
Hingehoid – see tervendav vestlus on kannatavale inimesele toeks olemine tema enda vajadustest ja veendumustest lähtuvalt.
Hingehoidja annab abi sel moel, et toetab aidatavat tema probleemide lahendamisel ja sügavaima identiteedi otsingutes tema omal viisil, tema tingimustel ja tema rütmis.
Hingehoius hoolitsetakse lähtuvalt kristlikust inimkäsitlusest kogu inimese eest, inimese kui terviku eest.
Teemade valik on lai. Näiteks: lein, iseendaga toimetulematus, oma mina, enesehinnang, kaotused, pettumused elus, haigused ja tervise teemad, kriisid, muutustega kohanemine, traumeerivad elukogemused, usuga seotud teemad jne.
Imago suhteteraapia
Imago suhteteraapiasse tullakse kahekesi ja seanss kestab 1,5 tundi. Imago paarisuhteteraapia töötab nii abikaasade, vanemate ja laste kui ka tülli läinud sõprade vahel.
Imago suhteteraapia alus-uskumuseks on see, et me oleme sündinud suhtes, haavata saanud suhtes ja ka tervenemine saab toimuda suhtes. Sageli aga, kui suhe on kriisis, puudub partneritel oskus ja võime teineteist kuulata ja mõista nii, et sellest nende suhtele kasu oleks.
Austav ja turvaline dialoog aitab mõista üksteist paremini ning jõuda taasühenduseni. Terapeut aitab paaril näha ka sügavamaid haavu reaktiivse käitumise taga. Sellest algab tervenemine ja koos kasvamine.
Saviväljatöö
Saviväljatöö on loovteraapiline meetod, mille eesmärgiks on sisemise tasakaalu saavutamine, pingete leevendamine, mina-tunnetuse ja enesekindluse toetamine. Saviväljatöös keskendutakse puudutustele ja kontaktile.
Töö toimub saviga täidetud kastis (saviväljal). Töövahendiks on käed, savi ja vesi. Lapse jaoks on see omamoodi mäng, mis annab hea enesetunde, õnnestumise kogemuse ning enesekindluse.
Saviväljatööst on abi, kui lapsel on: koordinatsiooni-või tasakaalu probleemid; raskused kontakti loomisel ja suhtlemisel; psühhosomaatilised häired; hirmud, ärevus, stress vm psüühilised häired; traumakogemus. Saviväljal tegutsemine on arendav kogemus iga lapse jaoks. See toetab lapse kehatunnetust, kognitiivseid oskusi ning loovust.
Ühe seansi pikkus on kuni 60 minutit. Seansil viibib laps ilma vanemata.
Muusikateraapia
Muusikateraapia on üks loovteraapia vorme, kus peamiseks edasiviivaks jõuks on muusika
Muusika kõnetab ja mõjutab igaüht. Terapeutiliselt eesmärgistatud muusikalised tegevused toetavad erinevate emotsionaalsete, kognitiivsete ja füsioloogiliste funktsioonide toimimist ning aitavad avada inimpsüühika sügavamaid kihte.
Muusikateraapia on sobilik teraapia nii erivajadustega lastele kui ka lihtsalt ärevale ja rahutule, nõrgema keskendumisvõimega vms murega lapsele. Selle käigus saab lapsele õpetada rahulikku olekut, suurendada tähelepanu- ja keskendumisvõimet, õpetada piiridest ja reeglitest kinni pidamist ning oma tunnetega kontaktis olemist ja nende maandamist. Lisaks eneseregulatsiooni võime kasvule, arendab pillimäng ka lapse kognitiivseid võimeid, areneb mälu, eneseväljendus- ja sotsiaalsed oskused.
Kõik see toimub lastega üldjuhul läbi pillide mängimise kasutades spetsiaalseid harjutusi. Aga kasutatakse ka muusika kuulamist, laulmist ja ise muusika loomist. Tegemist ei ole tavapärase muusikatunniga, vaid kõik harjutused ja ülesanded, mida lapsed teevad, on teadlikult eesmärgistatud ning arendavad lapse nõrgemaid oskusi.
Kunstiteraapia
Grupitöö
Pakume erinevates grupikoolitustes osalemise võimalusi positiivse vanemluse toetamiseks erinevatele sihtrühmadele. Rakendame näiteks Paarisuhte, Vanemluse, Vanavanemluse ja Noorte Suhete Ehituskivide programme. Grupikoolitustele on oodatud kõik, kes on huvitatud oma vanemlike oskuste arendamisest või suhete parandamisest. Kasutame suhete maja meetodit ja käsitlusele tulevad järgmised teemad: pühendumine, emotsioonid, konfliktid, intiimsus ja seksuaalsus, sõnad, teod, usaldus, andestus ja armastus.
Tartu keskuses pakume tugigrupis osalemise võimalust erivajadustega laste peredele ja leinagruppi.
Koolitused
Eesti Diakooniast on võimalik tellida koolitusi ettevõttesse, kooli või omavalitsusse kohapeale. Pakume koolitusi nii õpilastele, vanematele, õpetajatele kui ka spetsialistidele. Mida täpsemalt on ootused koolitusele lahti kirjutatud, seda tõenäolisemalt leiame enda meeskonnast just nendele vajadustele vastava spetsialisti.
Oma huvist ja soovist anna teada aadressil teenused@eelk.ee, et saaksime teha sobiva pakkumise koolituse hinna ja sisu osas.
Tugiisikuteenus erivajadusega lastele
Lapsele tugiisikuteenuse osutamise eesmärk on koostöös last kasvatava isikuga lapse ea- või võimetekohase arengu toetamine ja vajadusel hooldustoimingute sooritamine. Teenust pakkudes tuleb sotsiaalse tõrjutuse ennetamiseks ja leevendamiseks tagada lapsele eakaaslastega võrdsed võimalused ning vähendada lapsevanemate hoolduskoormust, andes neile võimalusi tööhõives osalemiseks.
Sotsiaalprogrammid
Rakendame pere- ja lähisuhtevägivalla tõkestamiseks Löömatu Teekonna ja Sisemise Kindluse Sotsiaalprogramme.
SISEMINE KINDLUS aitab luua meestel terveid lähisuhteid, olla turvaline ja mõistev partner, poeg ja isa.
LÖÖMATU TEEKOND on tõenduspõhine sotsiaalprogramm mis on suunatud meestele, kes on kasutanud või kasutavad lähisuhtes vägivalda ja soovivad õppida lahendama olukordi teistsugusel viisil.
Lapsehoiuteenus erivajadusega lastele
Teenuse eesmärk
Lapsehoiuteenuse eesmärk on toetada lapsevanema, eestkostja või lepingu alusel lapse perekonnas hooldaja toimetulekut või töötamist. Samuti on lapsehoiuteenuse eesmärgiks võimaldada lapsevanematele lapse hooldamisest vaba aega, et nad saaksid ajutiselt tegeleda teiste tegevustega (nt töö otsimine, koolitustel osalemine jms).
Lahuselava lapse ja vanema kohtumised
Lahus elava vanemaga suhtlemise korraldamise teenuse eesmärk on aidata lapsel taastada/ säilitada kontakt oma vanemaga pärast vanemate lahkuminekut lapse huvidest lähtuvalt. Teenusel olles abistatakse vajadusel lapse iga ja arengutaset arvestades lahuselavat vanemat ja last kontakti loomisel. Toetatakse ja õpetatakse vajadusel lahuselavat vanemat lapsega suhtlemisel ja tegelemisel. Nõustatakse vajadusel vanemaid lapse ealiste- ja arenguiseärasuste ning lapse vajaduste teemal. Teenust osutatakse juhul, kui lahuselaval vanemal puudub muu võimalus isiklikult ja vahetult suhelda oma lapsega.